Kalendarz

Maj 2022
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Zblogowani

zBLOGowani.pl

Jak napisać CV

0 odpowiedzi
05
lut
2014

W sieci jest sporo artykułów o tym, jak napisać CV (życiorys). Postaram się wymienić rzeczy, które ja uważam za istotne.

Przede wszystkim czcionka – jednolita, standard to Times New Roman rozmiar 10-12. Ok wygląda moim zdaniem Verdana, bardzo ładnie Tahoma. Unikaj różnych czcionek, a także kolorów. Moim zdaniem CV z różnymi kolorami wygląda infantylnie, chyba że starasz się o posadę grafika komputerowego i jest to część kreacji, ale ja takiego CV nie widziałam więc się nie wymądrzam.

Zdjęcie – ja jestem za tym, żeby zamieszczać zdjęcie w CV. Jeżeli nie potrafisz go umieścić bo tekst Ci się rozjeżdża, wstaw pole tekstowe, przesuń je w miejsce w którym ma być zdjęcie i wklej samo zdjęcie. Jeżeli staramy się o pracę w biurze, zdjęcie powinno być w stroju formalnym. Bluzka na ramiączkach i duży dekolt odpadają (u Panów też).

Jeżeli chodzi o tekst, jestem za układem tabelarycznym. Wklejamy dwie kolumny i cały tekst wpisujemy w kolumnach. Na koniec formatujemy tabelę i usuwamy ramki. Zapobiega to rozjeżdżaniu się tekstu.

Treść – w moim CV są następujące kategorie: Wykształcenie, Doświadczenie Zawodowe, Kursy i Szkolenia, Dodatkowe Umiejętności i Silne Strony. Wykształcenie – zaczynam od ostatnio ukończonej szkoły (np. Uniwersytet …). Dojeżdżam do liceum, pomijam gimnazjum i podstawówkę. Doświadczenie Zawodowe – chronologia na odwrót – zaczynam od pierwszej pracy, kończę na obecnej (albo ostatniej). Ważna uwaga – nie ograniczam się do wymienienia nazwy firmy i dat w jakich tam pracowałam. Piszę też nazwę stanowiska i w punktach za co byłam odpowiedzialna.

Zainteresowania – raczej wszyscy coś wpisują. Postaraj się napisać coś w miarę oryginalnego, ale zgodnego z rzeczywistością. Jeżeli napiszesz o zainteresowaniu „literaturą”, nie rób wielkich oczu jak Cię zapytają o ostatnio przeczytaną książkę.

Pozostałe – nie zapomnij podać telefonu kontaktowego (najlepiej komórka, nie ryzykujesz że „ten” telefon odbierze młodszy brat i powie coś głupiego) i adresu mailowego – najlepiej w formie imię.nazwisko@domena.pl . Adresy w stylu madziula@buziaczek.pl nie wyglądają profesjonalnie.

Ja zawsze radzę wysyłać dokument w PDF, dużo lepiej wygląda, nie ryzykujemy rozjeżdżania tekstu i widzimy „efekt końcowy” naszej pracy.

Załączam przykładowy dokument, który możesz pobrać i nadpisać swoimi danymi, mam nadzieję że będzie pomocny i przyniesie oczekiwany rezultat – w postaci świetnej posady oczywiście!

CV Godecja Kwiatkowska

KOMENTARZE: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

captcha

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>